Lotři objevovali Moravu

Akce proběhla: 19.07.2020 - 25.07.2020

Ke každému létu neodmyslitelně patří sjezd vody. Vodáctví má u Lotrů dlouhou tradici, proto jsme se s našimi staršími kluky na takové vodácké dobrodružství vydali. Bravurně sjíždíme peřejnaté horní úseky řeky Moravy a před sebou máme přes 60 km na vodě, které musíme zvládnout nejdéle za 4 dny. Později se ale ukázalo, že to naše krátké putování nebude taková legrace.

Čelíme nástrahám počasí, přenášíme 17 jezů a všechny své věci vč. stanů, jídla, spacáků si vezeme na lodi. Stačilo by jediné „cvaknutí“ a z nadšeného dobrodruha se náhle stává promočený dobrodruh. Každý den v jiném kempu, každý den stavění a bourání celého tábořiště, jídlo si připravujeme ve dvojicích na plynovém vařiči. Na každém jezu na řece je třeba těžkou loď nejprve vyložit, pak přenést a opět naložit. Ubývají síly a řeka nám chystá mnoho překážek na přenášení a obeplutí.

A pak, když už si říkáme, že jsme na konci, nastoupil jeden malý drobný nepřítel. Komár. Tisícovky komárů. V úseku, kde již řeka moc neteče a kroutí se v zapadlých údolích malebné Moravy sháníme na poslední chvíli obchod a vykupujeme poslední repelenty. Po 4 dnech plavby jsme v cíli naší cesty – Olomouci. Jsme unavení, plní štípanců, spálení od slunce, ale rádi, že jsme spolu. Za tu krátkou dobu jsme se hodně poznali a každý se o sobě a ostatních dozvěděl hodně věcí.

Lotři po týdnu dovedou postavit stan za 3 minuty, složí si plynový vařič a uvaří si večeři, dokážou se postarat o svoje věci, každý den vybalují a zabalují tábořiště, večery tráví u ohně a povídání a když se přenáší jez, vzájemně si pomáhají. Tady se tvoří životní hodnoty a postoje.

Už se zkrátka nemůžeme dočkat, kam si naplánujeme další vodácké putování na příští léto. Ostatně třeba právě vaše dítě bude také u toho. V září totiž přijímáme nové členy. Tak přijďte!

13.8.2020 | Karel Neuschl 2020 Aktuality