Král Lukáš pasoval Rudou gardu na rytíře kulatého stolu

Akce proběhla: 11.08.2018 - 25.08.2018

Král Artuš nevládl moudře. Byl panovačný a krutý. Mocný čaroděj Merlin jej zbavil koruny, meč Excalibur zabodl do skály a řekl, že jen ten, kdo bude hoden vládnout Anglii, jej může vytáhnout.

Čtyři rytířské rody se od této chvíle potkávaly na bitevním poli, závodily s koňmi, bojovaly ve skotských hrách. Přitom ale v každém rodu záleželo na každém jednotlivém rytíři, jak překonával strach při nočních bojovkách a hlídkách, jak rychle četl prastaré písmo, jak pomohl při vařeni na ohni, svou hbitostí a rychlostí podpořil team při Pok-a-toku. Každý měl v tom velkém dobrodružství své místo a každý si odnáší domů svoji část příběhu.

Letní tábor, zvlášť když je oddílový, je místo setkání všech lidí, kteří zde chtějí být. Každý se těší na něco jiného, ale právě ten fakt, že je zde každý rád, vytváří situace, ze kterých zůstává rozum stát. Tak například děti ráno rády vstávají! Vždyť i ta rozcvička je žádané dobrodružství. Brambory na oběd? Za 5 minut naškrabáno. Došla voda u latrín? Lotři se perou o to, kdo ji pomůže dovézt. Umýt nádobí po obědě je v dobré partě také ten nejmenší problém. A stejně to tak mají i dospělí. Vaří, protože všichni ocení jejich um, jezdí pro vodu, protože všichni díky nim uhasí žízeň, připravují hry, protože děti při jejich hraní rozdají energii a elán, který nás nabíjí.

Ale jak vůbec dopadl ten příběh, který vám Lotři doma vyprávěli? Rytíři Rudé gardy nakonec těsně zvítězili a Lukáš, který družinu vedl, vytáhl Excalibur ze skály. Královská koruna mu také dobře padla, takže pasoval svoji družinu na Rytíře kulatého stolu. A to je konec té legendy. Takhle to opravdu bylo.

Závěrem bychom měli poděkovat sponzorům, vzájemně si pogratulovat. Znáte to. O děti se ale 14 dní starali lidé, kteří si vzali na tábor dovolenou v práci, kteří pracovali zadarmo, kteří vykonávali nanejvýš odpovědnou činnost prostě jen tak. Lenka Kubínová napsala celotáborovou hru mezi tím, co se připravovala na zkoušky ve škole, vedoucí vyráběli rekvizity po odpolednách a večerech v klubovně a v loděnici. Kuchařka Monika 14 dní předem objížděla supermarkety kolem Prahy, aby nakoupila levně a kvalitně. Proč to píšeme? Protože pokud v tomto vyrůstají děti, přejímají postupně dobrovolnictví pod kůži. A rostou z nich lepší lidi.

Fotil: Tom, Míra, Bára

9.9.2018 | Karel Neuschl 2018 Aktuality